Sala rehabilitacyjna

Zajęcia rehabilitacji ruchowej prowadzone są w formie grupowej, jak i indywidualnej. Zajęcia w sali obejmują: gimnastykę ogólnorozwojową, indywidualną, ćwiczenia na sprzęcie siłowym i rehabilitacyjnym, gry i zabawy ruchowe.

Pracownia gospodarstwa domowego

Odbywają się tu zajęcia z życia codziennego, uczestnicy uczą się sprzątać, ścierać kurze, myć naczynia, nabywają umiejętności z zakresu obsługi urządzeń gospodarstwa domowego. Uczą się także przygotowywać proste dania obiadowe i przekąski, a także robić przetwory z owoców i warzyw. W ramach treningów prowadzonych w pracowni planowane są zakupy i nauka umiejętnego gospodarowania pieniędzmi, hoduje się kwiaty oraz pielęgnuje niewielką grządkę rabatową przy Domu.

Pracownia plastyczna

Wykonuje się tu prace w różnych technikach:. rysunek: ołówkiem, kredkami, pastelami; malarstwo: olejne, akwarelowe, akrylowe na płótnie, desce, sklejce; makrama: wykonywanie dekoracji i biżuterii ze sznurka; aplikacja: szycie ręczne makatek, kwiatów i innych ozdób z tkanin; masy plastyczne: wykonywanie biżuterii i dekoracji z masy papierowej, solnej, gipsu i gliny; scrapbooking: wykonywanie kartek okolicznościowych, etykiet i innych ozdób z papieru z wykorzystaniem maszyny tnąco-wytłaczającej; decoupage: zdobienie przedmiotów z wykorzystaniem szablonów, stempli, past strukturalnych, werniksów i innych mediów; ceramika: wykonywanie niewielkich ozdób, biżuterii z gliny, ozdabianie ich i malowanie.

Pracownia rękodzielnicza

Wykonywane są tu: prace rękodzielnicze (wyszywanie, szycie ręczne i na maszynie, dzierganie na drutach i szydełku), prace z papierowej wikliny i z bibuły. Wyplatane są także przedmioty z wikliny (kosze, wazony, tacki). Wykonywanie ozdób w technice orgiami, szycie patchorków i aplikacji, wykonywanie wyrobów dekoracyjnych z bibuły i krepiny, wykonywanie kartek okolicznościowych, stroików i innych dekoracji.

Pracownia komputerowa

Pracownia komputerowa ma za zadanie nauczyć praktycznej obsługi komputera. Uczestnicy uczą się przede wszystkim podstaw obsługi komputera, poprawnej pisowni, pisania podania czy życiorysu. Poznają możliwości korzystania z Internetu i poczty elektronicznej. Każdy uczestnik traktowany jest indywidualnie, tak aby mógł znaleźć coś dla siebie i wykonuje taką pracę na komputerze do jakiej posiada predyspozycje.

Pracownia stolarska

Tu wykonuje się przedmioty głównie z drewna i sklejki. Część z nich jest następnie dekorowana w pracowni plastycznej i rękodzielniczej. Podczas zajęć uczestnicy nabywają także umiejętności, które są potrzebne w codziennym funkcjonowaniu w domu tj. drobne naprawy i usuwanie usterek (posługiwanie się młotkiem, wiertarką, wymiana żarówki). W tej pracowni powstają też elementy dekoracji i rekwizytów potrzebnych do różnorodnych występów i festynów.

Sala ogólna – relaksacyjna

Prowadzone są zajęcia dotyczące:

– nauki planowania, gospodarności, oszczędności;

– rozwijania wiedzy o ekologii;

– promowania zdrowego i aktywnego stylu życia;

– rozwijania umiejętności manualnych i percepcyjnych;

– prowadzenia gier, rozwiązywanie krzyżówek;

Sala do zajęć artystycznych.

Odbywają się tu próby do występów (taniec, śpiew) i przedstawień (teatralnych i kabaretowych). Uczestnicy przygotowują się tam do licznych konkursów i przeglądów, w których biorą udział.

Pokój do indywidualnego poradnictwa psychologicznego, socjalnego, pedagogicznego, logopedycznego, pełniący ponadto funkcję pokoju wyciszenia.

W tym pokoju prowadzone są zajęcia z pedagogiem (indywidualne i grupowe), indywidualne poradnictwo socjalne, pedagogiczne, psychologiczne, konsultacje psychiatryczne, prowadzone są rozmowy z uczestnikami wymagające dyskrecji i prywatności. Uczestnicy maja tam też możliwość wyciszenia emocji i uspokojenia się w sytuacjach tego wymagających.

Nasz samochód

Posiadamy pojazd do przewożenia uczestników Domu. Nasz samochód przystosowany jest do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Wszystkie pracownie ściśle ze sobą współpracują i pomagają sobie wzajemnie. Uczestnicy mają szansę uczestniczyć w każdych zajęciach i mogą liczyć na wsparcie. Umożliwiamy poradnictwo socjalne i udzielamy informacji, gdzie uzyskać pomoc, jeśli sami nie jesteśmy w stanie jej udzielić.

Nasz dom

Realizacja witryny – www.graphium.pl – usługi informatyczne